poniedziałek, 06 lutego 2023

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica
Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego zaprasza do korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica

ACADEMICA to cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych, która umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. To dostęp do ponad 3 500 000 publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego.

Publikacje niechronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń.

Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica. W naszej Bibliotece z platformy można korzystać na stanowisku w Czytelni Głównej.

Aby korzystać z zasobów wypożyczalni Academica czytelnik zobowiązany jest posiadać aktualną kartę biblioteczną.

Jak założyć konto w wypożyczalni Academica?

  • Czytelnik powinien zgłosić się do dyżurującego bibliotekarza w Czytelni Głównej, wypełnić Oświadczenie Użytkownika podając imię i nazwisko oraz PESEL.
  • Od bibliotekarza czytelnik otrzyma hasło tymczasowe, które przy pierwszym logowaniu do systemu Academica jest zobowiązany zmienić na własne.
  • Po zalogowaniu do systemu Academica z dowolnego komputera z dostępem do Internetu czytelnik może dokonywać rezerwacji publikacji chronionych prawem autorskim na określony dzień i godziny. Przeglądanie publikacji zarezerwowanych możliwe jest tylko na wyznaczonym terminalu w Czytelni Głównej. Po upływie czasu rezerwacji publikacja staje się dostępna dla innych użytkowników zarejestrowanych w Academice. O kolejności dostępu do zasobów decyduje kolejność rezerwacji.
  • Przeglądanie katalogu publikacji dostępnych w systemie Academica, wyświetlanie opisów bibliograficznych dokumentów, sprawdzanie dostępności materiałów oraz czytanie tekstów publikacji, które nie podlegają już ochronie prawnej, dostępne jest na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu, bez konieczności rejestracji.

Regulamin Użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica

Podręcznik czytelnika

Zapraszamy!

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...