niedziela, 21 października 2018

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Aktualności Kluby DKK Spotkanie z Mariuszem Urbankiem
Spotkanie z Mariuszem Urbankiem

 

Mariusz Urbanek

Pisarz, publicysta. Autor m.in. biografii generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego – Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie, Leopolda Tyrmanda – Zły Tyrmand, Stefana Kisielewskiego – Kisiel i rodu Kisielewskich – Kisielewscy. Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek, Jerzego Waldorffa – Waldorff. Ostatni baron Peerelu, Władysława Broniewskiego – Broniewski. Miłość, wódka, polityka, Jana Brzechwy – Brzechwa nie dla dzieci i Juliana Tuwima – Tuwim. Wylękniony bluźnierca. W 2014 roku ukazała się zbiorowa biografia jego autorstwa Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, a w 2017 biografia Kornela Makuszyńskiego – Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce.

Opublikował także kilka tomów bajek – m.in. Mostek czarownic. Baśnie wrocławskie i Baśnie dolnośląskie, satyryczną historię Wrocławia – Zrób sobie Wrocław, z ilustracjami Tomasza Brody, zbiór felietonów publikowanych od 1992 roku w miesięczniku „Odra” – Przecieki niekontrolowane oraz dwa tomy opowiadań Masz to jak w banku i Romans biurkowy. 99 dni z życia korporacji. Jest autorem scenariuszy do kilku spektakli we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz w Operze i Filharmonii Białostockiej.

Kieruje działem publicystyki i historii „Odry” oraz Gabinetami Świadków Historii w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Spotkanie organizowane jest w ramach programu DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI realizowanego we współpracy z Instytutem Książki.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line:

Reklama

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...

Współpraca regionalna

Współpraca regionalna

WBP w Łodzi realizuje różnego typu zadania w zakresie współpracy regionalnej.

Czytaj więcej...