poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Aktualności Kluby DKK Spotkania autorskie z Antonim Liberą
Spotkania autorskie z Antonim Liberą

Dyskusyjne Kluby Książkowe Województwa łódzkiego zapraszają na  spotkania autorskie z Antonim Liberą.
Spotkanie odbędzie się 6 grudnia 2007 roku o godzinie 1800 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rawie Mazowieckiej (ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 6).

LiberaReżyser, tłumacz, krytyk literacki, prozaik.

Urodził się w 1949 roku, ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, po czym doktoryzował się w Polskiej Akademii Nauk. Od lat zajmuje się twórczością Samuela Becketta, tłumacząc ją na język polski i wystawiając w teatrze.


Przełożył i wydał m.in. wszystkie dzieła dramatyczne tego pisarza (1988, 1995), część jego utworów prozą (1982) oraz eseje i wiersze. W Polsce sztuki Becketta realizował głównie w teatrach w Warszawie i w telewizji. Dramaty Becketta wystawiał też w oryginale, m.in. w Londynie (Riverside Studios, 1990), Dublinie (The Gate Theatre, 1991 i 1999), Nowym Jorku (Lincoln Center, 1996), Melbourne (1997) i ostatnio w 1999 na festiwalu Becketta w Londynie. Od 1976 roku pozostawał w stałym kontakcie z dramatopisarzem, który udzielał mu licznych rad i wskazówek inscenizacyjnych i nazywał go swoim "ambasadorem w Europie Wschodniej". Tłumaczył również Oskara Wilde'a, tragedie greckie i libretta operowe.


MADAME, debiut powieściowy Antoniego Libery uznano zgodnie za wielkie wydarzenie literackie. Książka znalazła się na listach bestsellerów; została nominowana do największej polskiej nagrody literackiej (Nike'99) i uhonorowana prestiżową nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego. Zainteresowanie powieścią przekroczyło niebawem granice Polski. Książkę wydano dotychczas w USA, Niemczech i na Węgrzech; inne przekłady - m.in. na język  włoski, hiszpański, szwedzki, norweski i grecki - są w toku. Interesują się nią agencje filmowe w Hollywood. Jej sukces porównuje się z karierą IMIENIA RÓŻY Umberta Eco.


MADAME pokazuje, że oto pod koniec dwudziestego wieku nadal można odnajdywać się w europejskiej tradycji literackiej i czerpać z pożytkiem, lecz bez naiwności, z klasycznych wzorów, rozszerzać je, bawić się nimi, odkrywać w nich nowe możliwości. Można pisać zarazem czytelnie i ciekawie, snuć fabułę i jednocześnie bawić się formą. Powieść, na przekór tym, co już od co najmniej pół wieku obwieszczają jej zgon, ma się zupełnie dobrze: MADAME Antoniego Libery jest jednym z dowodów, że wcale nie myśli umierać.
" 'Madame' zdaje się lekka jak muzyka Chopina." ("Los Angeles Times")
"Książka z pewnością spodobałaby się Stendhalowi (...) Sam mógłby ją napisać." ("Washington Post")
" 'Madame' jest zarazem wciągającą czytelnika, nostalgiczną opowieścią o młodzieńczej namiętności i trzeźwą analizą dojrzewania pod szarym niebem Europy Wschodniej lat 60. Antoni Libera, znany w Polsce dotychczas jako tłumacz i reżyser, okazuje się również wytrawnym, zajmującym prozaikiem." ("The Times")

 

Źródło: www.polska2000.p
 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line:

Reklama

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...

Współpraca regionalna

Współpraca regionalna

WBP w Łodzi realizuje różnego typu zadania w zakresie współpracy regionalnej.

Czytaj więcej...