czwartek, 15 listopada 2018

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Aktualności Spotkania, sesje Spotkanie autorskie z poetką i pisarką Marią Wardzichowską-Woźniak.
Spotkanie autorskie z poetką i pisarką Marią Wardzichowską-Woźniak.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza 6 czerwca 2018 r. o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z poetką i pisarką Marią Wardzichowską-Woźniak.

Spotkanie autorskie poprowadzi Józef Stanisław Kmieciak.

Wiersze poetki usłyszymy w interpretacji Marty Wiśniewskiej, Aktorki Teatru Studio w Łodzi.

Maria Wardzichowska-Woźniak - poetka i pisarka. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Stopień doktora nauk humanistycznych otrzymała na Uniwersytecie Warszawskim za rozprawę poświęconą rozważaniom dotyczącym polskiej myśli współczesnej, usytuowanej na pograniczu filozofii, historii, literatury i krytyki literackiej. Przez lata związana z Politechniką Łódzką, gdzie prowadzi wykłady z zagadnień dotyczących filozofii i współczesnej kultury. Publikowała swoje wiersze w prasie literackiej (debiut w „Odgłosach”) oraz artykuły w prasie naukowej, popularnonaukowej i krytyczno-literackiej. Wydała dotychczas pięć zbiorów wierszy: „TYLKO ŚPI”, „SCALANIE”, „TO CZEGO NIE MA”, „PRZEZROCZYSTOŚĆ” oraz „PRZYWOŁANIE”.

Maria Wardzichowska-Woźniak mieściłaby się w kategorii twórców, których Emil Cioran określił jako „chorych na trwanie”. A dodałbym: więcej, bo chyba także „tworzy przeciwko sobie”. Jest to przywilej jednostek niepokornych, myślących i przez życie doświadczanych. Jej poezja jest „przejrzysta”. Ale ta istota przejrzystości (perspicuitas) nie tylko waży na wypowiedzi, ale jest świadectwem ciągle powtarzalnej próby rozpoznania bytu z jego nieposkromionym dramatyzmem. (…)

Henryk Pustkowski

Wstęp wolny. Zapraszamy!

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line:

Reklama

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...

Współpraca regionalna

Współpraca regionalna

WBP w Łodzi realizuje różnego typu zadania w zakresie współpracy regionalnej.

Czytaj więcej...