czwartek, 15 listopada 2018

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Aktualności Spotkania, sesje Wręczenie nagród w konkursie "Sztuka jak Balsam"
Wręczenie nagród w konkursie "Sztuka jak Balsam"

Przegląd Twórczości Plastycznej Osób Chorych, Starszych i Niepełnosprawnych „Sztuka jak Balsam” organizowany jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Łodzi od 1996 roku. Od 2006 roku przegląd  odbywa się we współpracy z Regionalnym Centrum Polityki Społecznej – Jednostką Organizacyjną Samorządu Województwa Łódzkiego. Celem przeglądu między jest między innymi: upowszechnienie dorobku warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy, świetlic terapeutycznych oraz innych placówek pracujących z osobami chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi.

W latach 1996-2017  odbyło się dziewiętnaście edycji konkursu,  na które wpłynęły ponad 3854 prace. W tym roku odbywa się XX edycja przeglądu, na który wpłynęło 226 prac z 43 ośrodków działających na terenie całego województwa  łódzkiego i na co dzień pracujących z osobami niepełnosprawnymi. Inspirację do tegorocznego konkursu dał tytuł pracy nagrodzonej w zeszłorocznej edycji konkursu  „Dźwięki wyobraźni”. Praca wykonana była przez podopieczną Środowiskowego Domu Samopomocy dla Dzieci i Osób Dorosłych z autyzmem Navicula – Centrum w Łodzi.

W tegorocznym konkursie prace oceniane były  w czterech  kategoriach: rysunek, malarstwo, sztuka użytkowa, techniki mieszane. Uczestnicy zajęć posługiwali się dowolną techniką wykonania prac - wśród prac zgłoszonych do konkursu znalazły się m.in. obrazy, obrazy malowane na szkle, linoryty, rysunki, prace przestrzenne, prace wykonane na szydełku i makatki.

Od początku każdej edycji przeglądu towarzyszy pokonkursowa wystawa, przygotowywana w Bibliotece, a uroczyste otwarcie wystawy następuje w dniu wręczenia nagród uczestnikom nagrodzonym  w konkursie.

Uroczystościom związanym z nagradzaniem laureatów konkursu towarzyszą występy artystyczne podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy. Staramy się, aby każdego roku swój repertuar zaprezentował inny ośrodek na co dzień pracujący z osobami niepełnosprawnymi. W tym roku w muzyczno –tanecznej gali zaprezentują się Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Pokój w Łodzi , WTZ w Łasku oraz Studentki Łódzkiej Akademii Muzycznej Martyna Henke i Marta Kosiorek, które zaprezentują piosenki musicalowe oraz piosenki z produkcji Walta Disney'a.

W krótkim programie znalazły się, m.in. Kocham Paryż z musicalu Can-Can (komp. Cole Porter) oraz Udało prawie się (muz. Randy Newman) z animowanego filmu Księżniczka i Żaba.

Uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu odbędzie się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej na ul. Żubardzkiej, swoją obecnością uświetnią ją Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy i innych organizacji na co dzień pracujących z osobami niepełnosprawnymi; obecni będą również terapeuci, psychologowie i instruktorzy oraz pracownicy bibliotek działających na terenie Łodzi i województwa łódzkiego.

Pozytywny odbiór konkursu i zainteresowanie nim środowisk na co dzień pracujących z osobami starszymi, chorymi i  niepełnosprawnymi utwierdza nas w przekonaniu, iż podjęte działania związane z organizacją „Sztuki jak Balsam” są ważne i potrzebne.

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line:

Reklama

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...

Współpraca regionalna

Współpraca regionalna

WBP w Łodzi realizuje różnego typu zadania w zakresie współpracy regionalnej.

Czytaj więcej...