poniedziałek, 20 marca 2023

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Aktualności Spotkania, sesje „Lodzer Tageblatt” – to nowy tytuł w Bibliotece Cyfrowej Regionalia Ziemi Łódzkiej
„Lodzer Tageblatt” – to nowy tytuł w Bibliotece Cyfrowej Regionalia Ziemi Łódzkiej

Na koniec roku 2022 r. mamy dla Was, naszych czytelników, świetną wiadomość.
„Lodzer Tageblatt” – to nowy tytuł w Bibliotece Cyfrowej Regionalia Ziemi Łódzkiej.
Zakończyliśmy właśnie projekt pt. "Digitalizacja czasopisma „Lodzer Tageblatt”
i doposażenie pracowni digitalizacji WBP w Łodzi”. Mogliśmy te działania realizować dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura cyfrowa”. Dziękujemy.

Umieściliśmy w bibliotece cyfrowej 1177 numerów czasopism. W ramach doposażenia pracowni digitalizacji zakupiliśmy także dwa dyski do przechowywania materiałów zdigitalizowanych.

„Lodzer Tageblatt” zawiera wiadomości z życia politycznego i społecznego, felietony, dodatki powieściowe, wiersze, szarady i…. reklamy. Stanowi niezastąpione źródło wiedzy o Łodzi i regionie.

„Lodzer Tageblatt” jest o tyle ważny, że w tym czasie nie ukazywała się jeszcze w Łodzi żadna gazeta w języku polskim. „Dziennik Łódzki” zaczął ukazywać się dopiero 3 lata później, w 1884 roku. Umieszczenie tego tytułu w naszej bibliotece cyfrowej pozwoli na uzupełnienie wiedzy regionalnej.

Dziennik „Lodzer Tageblatt” to drugi po „Lodzer Zeitung” dziennik niemiecki w Łodzi. Ukazywał się w latach 1881-1905. Był wydawany i redagowany przez Leopolda Zonera. Ta gazeta codzienna, mimo że zyskiwała coraz więcej czytelników, niestety nie wytrzymała jednak konkurencji i w 1905 roku wydawca podjął decyzję o połączeniu z „Neue Lodzer Zeitung”, kolejną gazetą w języku niemieckim, która zaczęła się ukazywać w 1902 roku.

Bardzo się cieszymy i dziękujemy Archiwum Państwowemu w Łodzi za wspólne działanie. Bowiem w zasobach Archiwum znajduje się czasopismo i z Archiwum WBP podpisała umowę o współpracy przy realizacji programu digitalizacji prasy regionu łódzkiego.

 

Naszej „cyfrówce” systematycznie przybywa obiektów i Czytelników. Bardzo nas to cieszy. Zapraszamy na stronę wirtualnej biblioteki: https://bc.wbp.lodz.pl/dlibra

Przekonajcie się sami.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line:

Reklama

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...

Współpraca regionalna

Współpraca regionalna

WBP w Łodzi realizuje różnego typu zadania w zakresie współpracy regionalnej.

Czytaj więcej...