środa, 01 lutego 2023

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Aktualności Spotkania, sesje Powstanie Styczniowe 1863-1864
Powstanie Styczniowe 1863-1864

Ogłoszenie Manifestu Tymczasowego Rządu Narodowego z 22.01.1863 r. traktowane jest jako początek Powstania Styczniowego, najdłuższego zrywu narodowego w okresie zaborów. Zbrojny opór przeciwko Imperium Rosyjskiemu trwał do połowy 1864, miał charakter partyzancki i objął swym zasięgiem Królestwo Polskie i część wschodnich kresów dawnej Rzeczypospolitej. Bezprecedensowy, desperacki Zryw Styczniowy wciągnął w swą orbitę ogromne rzesze polskich patriotów i zyskał silne poparcie zagranicznych sojuszników. W obronie narodowych praw Polaków wypowiadali się dyplomaci, parlamentarzyści i rządy wielu krajów europejskich. Działanie te nie odniosły większego skutku, a po upadku powstania represje carskie osiągnęły nienotowaną wcześniej skalę.

Wydarzenia te zasługują na najwyższy honor, na należyte upamiętnienie, a pamięć o uczestnikach walk lat 1863-64 nie może zaniknąć.

W roku 2023 przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Aby nadać obchodom tego tak ważnego w historii Polski wydarzeniu właściwą rangę, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło Program Dotacyjny „Powstanie Styczniowe 1863-1864” realizowany ze środków Biura „Niepodległa”. Do programu zgłoszono blisko 600 projektów, z których akceptację i dofinansowanie uzyskało 130 najlepszych propozycji, a wśród nich projekt obchodów powstania 1863 zaproponowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi.
Cykl eventów, które odbędą się w Bibliotece w ramach obchodów rocznicy powstania rozpoczyna wystawa „Hu ha!!! Niechaj Polska zna, jakich synów ma”. Wystawa w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego 1863 r., na której zaprezentowany zostanie wieloaspektowy wybór publikacji dotyczących przebiegu tragicznych wydarzeń z lat 1863-64, najważniejszych bitew, czołowych postaci powstania a także losów zwykłych ludzi na tle zawirowań historii. Na wystawie szczególne miejsce zajmą dokumenty związane z walkami w regionie łódzkim.

Wystawę można oglądać do 9.02 w budynku Biblioteki przy ul. Gdańskiej 100/102. W kolejnych miesiącach będzie ona dostępna dla zainteresowanych w innych bibliotekach na terenie województwa łódzkiego, o czym poinformujemy w stosownym terminie.

Wystawa zorganizowana została przez Dział Informacji Naukowej i Dział Zbiorów Regionalnych.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864"

Patronat medialny:

 

**********

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line:

Reklama

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...

Współpraca regionalna

Współpraca regionalna

WBP w Łodzi realizuje różnego typu zadania w zakresie współpracy regionalnej.

Czytaj więcej...