czwartek, 08 czerwca 2023

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Aktualności Spotkania, sesje Spotkanie z Anną Herbich-Zychowicz i rozmowa o wyjątkowej serii reportaży o kobietach.
Spotkanie z Anną Herbich-Zychowicz i rozmowa o wyjątkowej serii reportaży o kobietach.

 

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza na spotkanie z Anną Herbich-Zychowicz i rozmowę o wyjątkowej serii reportaży o kobietach.

Spotkanie odbędzie się 31 maja 2023 r. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej.

Prowadzenie spotkania: Elżbieta Domagalska.

Wstęp wolny!

 

Dziewczyny z Powstania

Książka stanowi zbiór traumatycznych wspomnień z czasów powstania warszawskiego.

To historie kobiet, które walczyły w Powstaniu Warszawskim. Każda z kobiet przeżyła coś, co wydawałoby się, ze jest ponad jej siły. I każda opowiada o tym z niesamowita pokorą.

To zetknięcie ze starszym pokoleniem w ich nastoletnim wcieleniu.  Autorka pokazuje, jak naprawdę wyglądało życie w czasie 63 dni heroicznej bitwy. Pozwala nam zobaczyć Powstanie Warszawskie z zupełnie innej perspektywy.

Dziewczyny z Solidarności

Historia jedenastu kobiet, które dołożyły swoją cegiełkę do tego, że w 1989 roku komunizm w Polsce został obalony. Są to właściwie wyłącznie kobiety z rodzin inteligenckich, dla których patriotyzm był tradycją. Miały one za wzór swoich rodziców, dziadków i dalszych krewnych, którzy wcześniej także walczyli o wolność Polski. Przyłączenie się do Solidarności było naturalną koleją rzeczy.

Anna Herbich przywraca pamięć o kobietach, bez których rewolucja Solidarności nie mogła się udać. Oddaje głos bohaterkom, które zbyt długo pozostawały w cieniu wielkiej historii.

Dziewczyny sprawiedliwe

Siedem historii kobiet, które podczas II wojny światowej ratowały Żydów z narażeniem własnego i całej swojej rodziny życia.  Niosły one bezinteresowną pomoc Żydom. Po latach ich trud i ryzyko zostało docenione poprzez najwyższe odznaczenie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Bardzo trudne do opowiedzenia historie, o bohaterstwie i człowieczeństwie, oraz o niewyobrażalnej krzywdzie. Książka jest warta przeczytania, a głosy Sprawiedliwych powinny być usłyszane.

Dziewczyny ocalałe

Historia siedmiu kobiet, które cudem ocalały z Holocaustu. Nowocześnie napisana książka, niezwykle poruszająca, ponieważ przybliża Holocaust poprzez osobiste wspomnienia ocalałych.

Dziewczyny z Wołynia

Historie kobiet ocalałych z rzezi wołyńskiej. Wołyńskie dziewczęta były jeszcze dziećmi, gdy rozpoczął się pogrom. Widziały śmierć rodziców, braci, sióstr i rzeź całych wsi. Słyszały błagania bezbronnych ofiar. Z dnia na dzień straciły nie tylko najbliższych, ale również swoją ojcowiznę. To 9 osobistych historii kobiet tych które, przeżyły cudem rzeź wołyńską. Każda z nich widziała jak uzbrojeni w broń palną, siekiery i widły niedawni współobywatele i sąsiedzi zgładzili ich najbliższych.

https://www.znak.com.pl/autor/Anna-Herbich

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line:

Reklama

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...

Współpraca regionalna

Współpraca regionalna

WBP w Łodzi realizuje różnego typu zadania w zakresie współpracy regionalnej.

Czytaj więcej...