sobota, 12 czerwca 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Projekty zrealizowane
Projekt Zaczytani bibliotekarze

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi otrzymała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki”. Projekt Zaczytani bibliotekarze – spotkania z literaturą współczesną skierowany był do bibliotekarzy bibliotek publicznych z gmin wiejskich, miejsko­wiejskich i miejskich z woj. łódzkiego. Adresatami szkoleń byli pracownicy bibliotek ogólnych i filii obsługujących dorosłego użytkownika, a także pracownicy WBP w Łodzi. Planowany cykl szkoleń (wykładów, prezentacji, spotkań autorskich, mini kiermaszy książek) miał za zadanie zwiększyć kompetencje bibliotekarzy i poszerzyć ich wiedzę dotyczącą współczesnej literatury „kobiecej”, kryminału, reportażu, książek podróżniczych i historycznych. Celem szkoleń było szersze przedstawienie charakterystyki ww. literatury poprzez omówienie typowych dla ostatnich lat zjawisk, trendów i dominujących tematów. Zadanie obejmowało 5 jednodniowych szkoleń, składających się w I części z wykładów nt. literatury, w II części ze spotkań z autorami współczesnych książek dla dorosłych. Łącznie zostało przeszkolonych ponad 280 osób.

W ramach projektu w dniu 24 września 2019 r. obecni na szkoleniu bibliotekarze mogli posłuchać wykładu/prezentacji dr Joanny Bachury-Wojtasik z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego na temat „Człowiek w podróży. O literaturze podróżniczej drukowanej, audialnej i elektronicznej”. Doskonałym uzupełnieniem informacji przekazanych w czasie wykładu było spotkanie z pisarzem, podróżnikiem i fotografikiem Piotrem Milewskim. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Cytacka – zafascynowana fotografią podróżniczka i dziennikarka, autorka realizowanego właśnie projektu „Łodzianki. Atlas piękna”.

Na drugim szkoleniu 28 października 2019 r. uczestnicy mieli możliwość wysłuchania bardzo ciekawego wykładu prof. UŁ Krystyny Pietrych o pisarstwie Magdaleny Tulli i Moniki Sznajderman. Obie autorki, wielokrotnie nagradzane i wyróżniane, są jednymi z najwybitniejszych polskich współczesnych pisarek. Druga część szkolenia upłynęła na ciekawej rozmowie Grażyny Plebanek z Pauliną Ilską. Spotkanie autorskie było jednocześnie promocją najnowszej książki Grażyny Plebanek „Słowa na szczęście i inne nienazwane stany duszy” (AGORA, 2019). Mówiliśmy o polskiej emigracji, o literackich inspiracjach, o warsztacie pisarza, o stylu pisarskim i znaczeniu słów, a nawet o … bokserskich pasjach.

„O współczesnej polskiej literaturze faktu i reportażu – czyli przegląd najciekawszych książek reportażowych i literatury faktu ostatnich lat” -  taki tytuł nosiła prezentacja Rafała Grzeni, literaturoznawcy i pisarza. Bibliotekarze w dniu 13 listopada 2019 r. dowiedzieli się: co warto czytać, jakie tematy są w literaturze faktu najpopularniejsze, gdzie znaleźć informacje o nowościach, które wydawnictwa wydają najlepsze reportaże oraz za co gatunek ten można lubić i jak odróżnić dobrych jego reprezentantów od złych. Dopełnieniem szkolenia było spotkanie autorskie z Martą Madejską – pisarką, autorką bestsellerowej „Alei włókniarek”, wspaniałego i wstrząsającego reportażu o łódzkich włókniarkach. Spotkanie poprowadziła Anna Kulik.

Niezwykłe opowieści o kucharzach dyktatorów wypełniły spotkanie w dniu 18 listopada 2019 r. z Witoldem Szabłowskim, pisarzem, dziennikarzem, reportażystą. „Jak nakarmić dyktatora” to najnowsza książka autora, która bardzo zgrabnie łączy reportaż z książką kucharską. Opowieści o kucharzach gotujących dla największych tyranów XX i XXI wieku ujawniły co działo się zza kuchennymi drzwiami. Autor dotarł do ludzi, którzy karmili dyktatorów, wysłuchał ich opowieści o tym co było, ale też opisał jak żyją obecnie, czym się zajmują. Nie zabrakło też ciekawych opowieści o Turcji, w której autor mieszkał półtora roku, poznając dobrze kraj i ludzi. Dowiedzieliśmy się też, że autor pracuje nad książką o kucharzach w … Rosji. Było to dodatkowe spotkanie, które udało się zorganizować dzięki zaoszczędzonym środkom.

Na kolejnym szkoleniu z projektu „Zaczytani bibliotekarze – spotkania z literaturą współczesną” obecni w WBP bibliotekarze wysłuchali wykładu Ryszarda Ćwirleja o „Polskim kryminale – od PRL-u do współczesności”. W Polsce kryminały zaczęły pojawiać się na rynku wydawniczym w okresie powojennym, jednak czasy stalinizmu spowodowały, że w krótkim czasie gatunek ten stał się nieobecny na rynku wydawniczym. Dopiero gomułkowska odwilż spowodowała, że narodził się kryminał milicyjny, gloryfikujący Milicję Obywatelską. Współczesny kryminał pojawił się w końcu lat 90-tych i obecnie cieszy się niesamowitym zainteresowaniem i wydawców, i czytelników. Ryszard Ćwirlej to doskonały mówca, wciągający słuchacza w swój świat, czego dowiódł w czasie spotkania autorskiego, które wypełniło drugą część szkolenia i które poprowadziła Agnieszka Kutermankiewicz.

Ostatnie szkolenie dla bibliotekarzy zorganizowane w WBP w ramach projektu "Zaczytani bibliotekarze - spotkania z literaturą współczesną" miało miejsce 13 grudnia 2019 r. Tego dnia mogliśmy usłyszeć ciekawy wykład prof. Doroty Kozickiej z Katedry Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki UJ na temat literatury historycznej "Inne historie. Literatura najnowsza wobec historii". Świetnym uzupełnieniem tematyki związanej z książka historyczną było spotkanie autorskie z Anną Herbich, pisarką i dziennikarką. Spotkanie poprowadziła dr Natalia Lemann (Katedra Teorii Literatury, Instytut Kultury Współczesnej UŁ). Anna Herbich to autorka książek o kobiecych doświadczeniach w najnowszej historii Polski, bestsellerowych Dziewczyn Sprawiedliwych, Dziewczyn z Wołynia i Dziewczyn z Powstania. W 2017 roku za książkę Dziewczyny z Solidarności została finalistką Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii literatura faktu.

01
02
03
04
05
06
Zdj_10a
Zdj_00
Zdj_01
Zdj_02
Zdj_03
Zdj_03a
Zdj_03b
Zdj_03c
Zdj_04
Zdj_05
Zdj_06
Zdj_07
Zdj_07a
Zdj_07b
Zdj_08
Zdj_08a
Zdj_09
Zdj_09a
Zdj_09b
Zdj_10
Zdj_10a
Zdj_10b
Zdj_10c
Zdj_11
Zdj_12
Zdj_13
Zdj_14
Zdj_15
Zdj_16
Zdj_17
Zdj_18
Zdj_19
Zdj_20

Szkolenia odbywajace się w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 
Zaczytani bibliotekarze – spotkania z literaturą współczesną Kolejna edycja szkoleń dla bibliotekarzy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi otrzymała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki”. Instytucją zarządzającą programu jest Instytut Książki w Krakowie. Projekt Zaczytani bibliotekarze – spotkania z literaturą współczesną skierowany jest do bibliotekarzy bibliotek publicznych z gmin wiejskich, miejsko­wiejskich i miejskich z woj. łódzkiego. Adresatami szkoleń będą pracownicy bibliotek ogólnych i filii obsługujących dorosłego użytkownika, a także pracownicy WBP w Łodzi. Planowany cykl szkoleń (wykładów, prezentacji, spotkań autorskich, kiermaszy książek) ma za zadanie zwiększyć kompetencje bibliotekarzy i poszerzyć ich wiedzę dotyczącą współczesnej literatury. Celem szkoleń jest szersze przedstawienie charakterystyki ww. literatury poprzez omówienie typowych dla ostatnich lat zjawisk, trendów i dominujących tematów. Zadanie obejmie 5 jednodniowych szkoleń, każde dla 40 osób, składających się w I części z wykładów nt. literatury, w II części ze spotkań z autorami i wydawcami współczesnej książki dla dorosłych. Uczestnikom zaproponujemy także możliwość zakupu nowości wydawniczych na kiermaszach. Łącznie zostanie przeszkolonych 200 osób.

Głównymi celami projektu Zaczytani bibliotekarze – spotkania z literaturą współczesną są: zdobycie przez bibliotekarzy nowych umiejętności z zakresu wiedzy o literaturze i zagadnień dotyczących życia literackiego, promocja czytelnictwa i ich twórców, zapoznanie z rynkiem wydawniczym, poprawa dostępu do książki poprzez podniesienie standardów usług oferowanych użytkownikom, podjęcie przez bibliotekarzy działań wpływających na rozszerzenie oferty kulturalnej biblioteki oraz współpraca ze środowiskiem.

Uczestnictwo w szkoleniach wpłynie na zwiększenie oferty dla dorosłego użytkownika poprzez właściwy dobór literatury, na kształtowanie postaw i wartości estetycznych. Możliwość uczestniczenia w wykładach i spotkaniach wpłynie na popularyzację czytelnictwa oraz może być dobrym sposobem na uaktywnienie bibliotekarzy w planowaniu działalności kulturalno-edukacyjnej, a tym samym na pozyskanie nowych czytelników.

Projekt Zaczytani bibliotekarze – spotkania z literaturą współczesną ma za zadanie zwiększyć kompetencje bibliotekarzy, pogłębić ich wiedzę o literaturze w różnych aspektach, poszerzyć umiejętności doboru literatury do bibliotek, wpłynąć na promocję czytelnictwa, wymianę doświadczeń oraz współpracę z czytelnikiem. Planowane są spotkania z pisarzami oraz cykl wykładów o literaturze w odniesieniu do różnych gatunków literackich i kierunków jakimi podąża współczesna literatura. Celem jest uzyskanie przez bibliotekarzy nowych umiejętności, uzyskanie wiedzy, która pozwoli w sposób profesjonalny dokonać zakupu nawet dla najbardziej wymagającego czytelnika. Znajomość nowości wydawniczych jest nieodzowna w pracy bibliotekarza, powiązań pomiędzy autorami, ich wzajemnych inspiracji oraz stylów pisania.

Planowany jest cykl pięciu wykładów literaturoznawców, pracowników polskich wyższych uczelni itp., których uzupełnieniem będą spotkania autorskie z pisarzami oraz prezentacje aktualnej oferty wydawniczej polskich wydawnictw zajmujących się literaturą dla osób dorosłych. Zainteresowanych bibliotekarzy zaprosimy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w miesiącach wrzesień–listopad 2019 r.

Bibliotekarze podczas wykładów uzyskają wiedzę na temat różnych gatunków literackich. Tematyka spotkań dotyczyć będzie literatury „kobiecej”, kryminału, reportażu, książek podróżniczych i historycznych. W „Świat literatury współczesnej” wprowadzi słuchaczy dr Anna Marchewka – krytyk i literaturoznawca z Katedry Krytyki Współczesnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kolejny wykład dotyczyć będzie „Wartościowej polskiej literatury historycznej”. Z kolei ten temat przybliży bibliotekarzom dr Marta Białobrzeska - absolwentka filologii polskiej, podyplomowych studiów wiedzy o kulturze oraz studiów doktoranckich w zakresie literaturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, współpracowniczka Katedry Badań Filologicznych „Wschód-Zachód” (Wydział Filologiczny UwB). Pracownik firmy szkoleniowej Good Books zapozna zainteresowane osoby z tematem powieści kryminalnej, uczestnicy dowiedzą jakie kryminały wybierać do zbiorów biblioteki, aby znalazły odbiorców wśród czytelników. Z kolei prof. Dorota Kozicka – adiunkt w Katedrze Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie bibliotekarzom o literaturze faktu, o reportażu jako gatunku niezwykle obecnie popularnym wśród użytkowników bibliotek publicznych. Natomiast wykład nt. „Podróż w ujęciach literackich. Książka jako medium dziennikarstwa podróżniczego” wygłosi dla uczestników kolejnego szkolenia dr Joanna Bachura-Wojtasik z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego.

Cykl wykładów uatrakcyjni pięć spotkań autorskich z pisarzami i dziennikarzami, których twórczość jest obecnie zauważona przez wydawców, czytelników i bibliotekarzy. Planujemy zaprosić jedną z autorek współczesnej literatury obyczajowej, pisarzy literatury historycznej, reportażystów, podróżników oraz pisarzy powieści kryminalnych.

W trakcie szkoleń bibliotekarze zdobędą wiedzę, która pozwoli im podjąć skuteczne działania w zakresie planowania polityki gromadzenia zbiorów, a poprzez podniesienie atrakcyjności oferty wydawniczej zaktywizowania lokalnego środowiska w zakresie czytelnictwa. Przeprowadzone szkolenia wpłyną na wzmocnienie funkcji bibliotek jako ośrodków animujących kulturę i aktywizujących społeczności lokalne. Zaplanowane spotkania posłużą osobistemu rozwojowi bibliotekarzy, pomogą rozszerzyć ofertę kulturalną biblioteki i kształtować aktywną postawę wobec dziedzictwa literackiego i kulturowego.

Zajęcia realizowane będą w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi, w Sali Konferencyjnej (ul. Gdańska 100/102). WBP zapewni uczestnikom materiały szkoleniowe oraz poczęstunek (przerwa kawowa).

SZKOLENIA W RAMACH PROGRAMU „PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI” DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY

 
Warsztaty Myślenie wizualne czyli video scribing w bibliotece

Następnego dnia (5 października 2018 r.) na warsztatach o video scribingu uczestnicy poznali język myślenia wizualnego, markery firm specjalizujących się w produktach do wizualizacji oraz techniki pisania markerami oraz aplikacje do video scribingu. Podstawowa część warsztatów dotyczyła video scribingu, czyli tworzenia filmu z uwzględnieniem grafiki oraz pisania tekstów. W czasie kilkugodzinnych zajęć uczestnicy opanowali podstawowe umiejętności tworzenia plakatów i notatek graficznych, rysowania ikon abstrakcyjnych oraz estetycznego zapisu wizualnego w formie filmu. Również te zajęcia poprowadził Grzegorz Winnicki z WBP w Lublinie.

Harmonogram Warsztatów:

09.30 - 10.00 - Powitanie
10.00 - 11.00 - Nauka pisania i rysowania
11.00 - 11.15 – Przerwa kawowa
11.15 - 12.45 – Video scribing i animacje poklatkowe
12.45 - 13.30 – Przerwa na lunch
13.30 - 15.00 – Video scribing i animacje poklatkowe
15.00 - 15.30 – Ewaluacja, rozdanie certyfikatów i zakończenie warsztatów.

P1080519
P1080505
P1080506
P1080507
P1080508
P1080509
P1080510
P1080511
P1080512
P1080513
P1080514
P1080515
P1080516
P1080517
P1080518
P1080519
P1080520
P1080521
P1080522
P1080523
P1080524
 
Warsztaty Sleeveface i inne virale książkowe

W dniu 4 października 2018 r. odbyły się w WBP warsztaty dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych naszego województwa pod hasłem Sleeveface i inne virale książkowe. Ponieważ książka jest w bibliotece nieodzownym atrybutem promocji podczas szkolenia staraliśmy się połączyć książkę i aparat fotograficzny, aby uzyskać kreatywne pomysły promocyjne. Wykorzystaliśmy do tego virale, jak sleeveface oraz inne narzędzia. Sleeveface to zdjęcia przedstawiające osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. W efekcie powstały zdjęcia-złudzenia, prezentujące kreatywne, śmieszne połączenie fotografowanej osoby z ilustracją na okładce. W trakcie szkolenia uczestnicy zdobyli umiejętności fotografowania książek w różnych kompozycjach oraz tworzenia instalacji książkowych.

Zajęcia prowadził Grzegorz Winnicki - bibliotekarz, instruktor, pracownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, fotograf, pasjonujący się fotografią portretową, sportową, reportażową.

Harmonogram warsztatów:

09.30 - 10.00 - Wstęp
10.00 - 11.00 - Fotografujący bibliotekarz
11.00 - 11.15 – przerwa kawowa
11.15 - 12.45 - Sleveface czyli okładka ożywiona
12.45 - 13.30 – przerwa na lunch
13.30 - 15.00 - Virale książkowe
15.00 - 15.30 – Ewaluacja, rozdanie certyfikatów i zakończenie warsztatów.

43174352_428595217545765_134772109493665792_n
20181004_120236
20181004_121524
20181004_124316
20181004_124642
20181004_125303
20181004_143958
20181004_144552
20181004_144611
20181004_144908
43152530_152423559038597_2289879719581057024_n
43174352_428595217545765_134772109493665792_n
43195858_497481204051412_1951116682369957888_n
43198567_680572309009609_6555447019547131904_n
43219233_554336598347759_8817869322442506240_n
43226033_338159663421809_3805984122594131968_n
43244065_2132820853713006_6269035016584429568_n
43326498_499385397232291_1766196706526887936_n
43354611_246950505994661_803441299926548480_n
43385574_499616670519535_8774948868145020928_n
43421464_727628634256875_7243876439680876544_n
DSCN7156
DSCN7159
DSCN7162
DSCN7174
DSCN7176
DSCN7191
IMG_20181004_114551
 
Warsztaty Z planszówką w świat wyobraźni i wiedzy. Gry planszowe jako wsparcie procesów czytelniczych i edukacyjnych

Warsztaty na temat gier planszowych, ich rodzajów i możliwości ich wykorzystywania w dniu 28 września 2018 r. prowadziła dr Alina Brzuska-Kępa. W warsztatach "Z planszówką w świat wyobraźni i wiedzy" podkreślona została rola gier planszowych w kształtowaniu kultury czytelniczej, szczególna uwaga została poświęcona na gry nawiązujące do literatury. Wszelkiego rodzaju grywalizacja posiada ogromny potencjał w docieraniu do czytelnika w każdym wieku. Gry dają możliwość reinterpretowania i rozwijania opowieści. W ten sposób powstają treści kreowane przez graczy, a książka wyznacza ramy obowiązujące wszystkich uczestników gry. Ponadto gry planszowe pomagają rozwijać umiejętność czytania ze zrozumieniem, negocjacji, organizacji i symulowania różnorodnych zjawisk społecznych. W ramach warsztatów uczestnicy mogli zapoznać się z różnymi typami współczesnych gier "bez prądu" (opartych na bezpośredniej interakcji pomiędzy graczami, bez wykorzystania narzędzi elektronicznych jak komputer i internet). Na przykładach gier obecnych na rynku zostały zaprezentowane ich główne walory i wady - cechy, które wpływają na to, że niektóre są bardziej cenione niż inne. Szczególny nacisk został położony na te gry, które, nie będąc grami edukacyjnymi, mogą stanowić istotne i ciekawe wsparcie procesów edukacyjnych i czytelniczych, realizowanych zarówno w szkole, jak i bibliotece. Ważnym elementem warsztatu było zapoznanie się z wybranymi tytułami w praktyce, dzięki prowadzonej pod kierunkiem prowadzącej rozgrywce.

Dr Alina Brzuska-Kępa jest pracownikiem Katedry Informatologii i Bibliologii Uniwersytetu Łódzkiego; obszary jej zainteresowań zawodowych to kultura czytelnicza przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, książka ilustrowana dla dzieci, książka obrazowa i artystyczna, biblioterapia, literatura polska i powszechna.

Szkolenie odbyło się w Sali Działu Zbiorów Audiowizualnych WBP w Łodzi w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Harmonogram:

10.00-11.30 - warsztaty –część I  (1,5 godz.) - Trochę teorii

  1. Czy tylko z planszą? Czym jest współczesna gra planszowa?
  2. Eurobiznes i Scrabble – dlaczego rzadziej sięgamy po klasyki z czasów dzieciństwa?
  3. Najczęstsze i najbardziej irytujące błędy popełniane przez projektantów gier planszowych
  4. Jakie cechy powinna mieć dobra planszówka?
  5. Spróbuj zaprojektować własną grę planszową – praca w grupach.

11.30-11.45 - przerwa kawowa (15 min.)

11.45-13.15 - warsztaty – część II (1,5 godz.) - Gry planszowe w bibliotece – prezentacja i granie (około 1,5 godziny na prezentację, granie – czas wedle potrzeb i możliwości)

  1. Szybkie „startery” – jak szybko (i tanio!) wejść w świat gier planszowych
  2. Popularyzacja czytelnictwa za pomocą gier planszowych
  3. Popularyzacja wiedzy i nauki za pomocą gier planszowych.

13.15-13.45 - lunch (30 min.)

13.45-15.15 - warsztaty – część III (1,5 godz.)– cd. grania, podsumowanie warsztatów i rozdanie certyfikatów

IMG_6900
IMG_6877
IMG_6878
IMG_6881
IMG_6882
IMG_6884
IMG_6885
IMG_6892
IMG_6897
IMG_6900
IMG_6901
IMG_6906
IMG_6907
IMG_6925
IMG_6926
IMG_6928
IMG_6932
IMG_6933
IMG_6935
IMG_6938
IMG_6940
IMG_6942
IMG_6948
IMG_6952
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 7

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line:

Reklama

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...

Współpraca regionalna

Współpraca regionalna

WBP w Łodzi realizuje różnego typu zadania w zakresie współpracy regionalnej.

Czytaj więcej...