niedziela, 28 lutego 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Projekty zrealizowane Szkolenia Projekt Zaczytani bibliotekarze
Projekt Zaczytani bibliotekarze

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi otrzymała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki”. Projekt Zaczytani bibliotekarze – spotkania z literaturą współczesną skierowany był do bibliotekarzy bibliotek publicznych z gmin wiejskich, miejsko­wiejskich i miejskich z woj. łódzkiego. Adresatami szkoleń byli pracownicy bibliotek ogólnych i filii obsługujących dorosłego użytkownika, a także pracownicy WBP w Łodzi. Planowany cykl szkoleń (wykładów, prezentacji, spotkań autorskich, mini kiermaszy książek) miał za zadanie zwiększyć kompetencje bibliotekarzy i poszerzyć ich wiedzę dotyczącą współczesnej literatury „kobiecej”, kryminału, reportażu, książek podróżniczych i historycznych. Celem szkoleń było szersze przedstawienie charakterystyki ww. literatury poprzez omówienie typowych dla ostatnich lat zjawisk, trendów i dominujących tematów. Zadanie obejmowało 5 jednodniowych szkoleń, składających się w I części z wykładów nt. literatury, w II części ze spotkań z autorami współczesnych książek dla dorosłych. Łącznie zostało przeszkolonych ponad 280 osób.

W ramach projektu w dniu 24 września 2019 r. obecni na szkoleniu bibliotekarze mogli posłuchać wykładu/prezentacji dr Joanny Bachury-Wojtasik z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego na temat „Człowiek w podróży. O literaturze podróżniczej drukowanej, audialnej i elektronicznej”. Doskonałym uzupełnieniem informacji przekazanych w czasie wykładu było spotkanie z pisarzem, podróżnikiem i fotografikiem Piotrem Milewskim. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Cytacka – zafascynowana fotografią podróżniczka i dziennikarka, autorka realizowanego właśnie projektu „Łodzianki. Atlas piękna”.

Na drugim szkoleniu 28 października 2019 r. uczestnicy mieli możliwość wysłuchania bardzo ciekawego wykładu prof. UŁ Krystyny Pietrych o pisarstwie Magdaleny Tulli i Moniki Sznajderman. Obie autorki, wielokrotnie nagradzane i wyróżniane, są jednymi z najwybitniejszych polskich współczesnych pisarek. Druga część szkolenia upłynęła na ciekawej rozmowie Grażyny Plebanek z Pauliną Ilską. Spotkanie autorskie było jednocześnie promocją najnowszej książki Grażyny Plebanek „Słowa na szczęście i inne nienazwane stany duszy” (AGORA, 2019). Mówiliśmy o polskiej emigracji, o literackich inspiracjach, o warsztacie pisarza, o stylu pisarskim i znaczeniu słów, a nawet o … bokserskich pasjach.

„O współczesnej polskiej literaturze faktu i reportażu – czyli przegląd najciekawszych książek reportażowych i literatury faktu ostatnich lat” -  taki tytuł nosiła prezentacja Rafała Grzeni, literaturoznawcy i pisarza. Bibliotekarze w dniu 13 listopada 2019 r. dowiedzieli się: co warto czytać, jakie tematy są w literaturze faktu najpopularniejsze, gdzie znaleźć informacje o nowościach, które wydawnictwa wydają najlepsze reportaże oraz za co gatunek ten można lubić i jak odróżnić dobrych jego reprezentantów od złych. Dopełnieniem szkolenia było spotkanie autorskie z Martą Madejską – pisarką, autorką bestsellerowej „Alei włókniarek”, wspaniałego i wstrząsającego reportażu o łódzkich włókniarkach. Spotkanie poprowadziła Anna Kulik.

Niezwykłe opowieści o kucharzach dyktatorów wypełniły spotkanie w dniu 18 listopada 2019 r. z Witoldem Szabłowskim, pisarzem, dziennikarzem, reportażystą. „Jak nakarmić dyktatora” to najnowsza książka autora, która bardzo zgrabnie łączy reportaż z książką kucharską. Opowieści o kucharzach gotujących dla największych tyranów XX i XXI wieku ujawniły co działo się zza kuchennymi drzwiami. Autor dotarł do ludzi, którzy karmili dyktatorów, wysłuchał ich opowieści o tym co było, ale też opisał jak żyją obecnie, czym się zajmują. Nie zabrakło też ciekawych opowieści o Turcji, w której autor mieszkał półtora roku, poznając dobrze kraj i ludzi. Dowiedzieliśmy się też, że autor pracuje nad książką o kucharzach w … Rosji. Było to dodatkowe spotkanie, które udało się zorganizować dzięki zaoszczędzonym środkom.

Na kolejnym szkoleniu z projektu „Zaczytani bibliotekarze – spotkania z literaturą współczesną” obecni w WBP bibliotekarze wysłuchali wykładu Ryszarda Ćwirleja o „Polskim kryminale – od PRL-u do współczesności”. W Polsce kryminały zaczęły pojawiać się na rynku wydawniczym w okresie powojennym, jednak czasy stalinizmu spowodowały, że w krótkim czasie gatunek ten stał się nieobecny na rynku wydawniczym. Dopiero gomułkowska odwilż spowodowała, że narodził się kryminał milicyjny, gloryfikujący Milicję Obywatelską. Współczesny kryminał pojawił się w końcu lat 90-tych i obecnie cieszy się niesamowitym zainteresowaniem i wydawców, i czytelników. Ryszard Ćwirlej to doskonały mówca, wciągający słuchacza w swój świat, czego dowiódł w czasie spotkania autorskiego, które wypełniło drugą część szkolenia i które poprowadziła Agnieszka Kutermankiewicz.

Ostatnie szkolenie dla bibliotekarzy zorganizowane w WBP w ramach projektu "Zaczytani bibliotekarze - spotkania z literaturą współczesną" miało miejsce 13 grudnia 2019 r. Tego dnia mogliśmy usłyszeć ciekawy wykład prof. Doroty Kozickiej z Katedry Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki UJ na temat literatury historycznej "Inne historie. Literatura najnowsza wobec historii". Świetnym uzupełnieniem tematyki związanej z książka historyczną było spotkanie autorskie z Anną Herbich, pisarką i dziennikarką. Spotkanie poprowadziła dr Natalia Lemann (Katedra Teorii Literatury, Instytut Kultury Współczesnej UŁ). Anna Herbich to autorka książek o kobiecych doświadczeniach w najnowszej historii Polski, bestsellerowych Dziewczyn Sprawiedliwych, Dziewczyn z Wołynia i Dziewczyn z Powstania. W 2017 roku za książkę Dziewczyny z Solidarności została finalistką Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii literatura faktu.

01
01
02
03
04
05
06
Zdj_00
Zdj_00
Zdj_01
Zdj_02
Zdj_03
Zdj_03a
Zdj_03b
Zdj_03c
Zdj_04
Zdj_05
Zdj_06
Zdj_07
Zdj_07a
Zdj_07b
Zdj_08
Zdj_08a
Zdj_09
Zdj_09a
Zdj_09b
Zdj_10
Zdj_10a
Zdj_10b
Zdj_10c
Zdj_11
Zdj_12
Zdj_13
Zdj_14
Zdj_15
Zdj_16
Zdj_17
Zdj_18
Zdj_19
Zdj_20

Szkolenia odbywajace się w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line:

Reklama

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...

Współpraca regionalna

Współpraca regionalna

WBP w Łodzi realizuje różnego typu zadania w zakresie współpracy regionalnej.

Czytaj więcej...