Program Biblioteka+ |
Warsztaty dla województwa łódzkiego - zapraszamy!Zapraszamy na bezpłatne warsztaty poświęcone pracy z systemem bibliotecznym MAK+ organizowane dla bibliotekarzy z województwa łódzkiego. Termin: 3 i 4 marca 2015 r. godz. 10:00 Zainteresowane osoby prosimy o zgłoszenie uczestnictwa w warsztatach pocztą elektroniczną na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . W zgłoszeniu należy podać następujące dane:
Warsztaty są bezpłatne dla uczestników, koszty przejazdu pokrywają biblioteki delegujące. Szkolenia 2013Bibliotekarze bibliotek publicznych Łodzi i województwa łódzkiego uczestniczyli w kolejnej edycji szkoleń, które w 2013 roku zostały dofinansowane przez Instytut Książki i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Szkoleniami została objęta szersza grupa bibliotekarzy niż w latach 2010-2012. W zajęciach uczestniczyli pracownicy biblioteki wojewódzkiej, bibliotek powiatowych oraz bibliotek miejskichj w miastach powyżej 15 tys. mieszkańców, w mniejszej liczbie były reprezentowane biblioteki gminne. Zostały skompletowane dwie grupy szkoleniowe po 20 osób każda, w tym w każdej z nich przedstawiciele WBP w Łodzi (po 5 osób co stanowiło 25% wszystkich osób w grupie). Szkolenia w ramach projektu „Szkolenia dla bibliotekarzy 2013” odbywały się w okresie od W wyniku postępowania przetargowego zorganizowanie cyklu szkoleniowego w zakresie wszystkich tematów powierzono firmie EDUCATOR L.B. Centrum Kształcenia Liliana Kaleta z Kalisza http://www.educatorlb.pl/pl/ . EDUCATOR L.B. w ramach realizacji projektu „Szkolenia dla bibliotekarzy 2013” zorganizowała i przeprowadziła szkolenia, zapewniając kadrę trenerską, materiały szkoleniowe i promocyjne, zakwaterowanie, wyżywienie oraz sale wykładowe dla 40 bibliotekarzy, pracowników bibliotek publicznych Łodzi i województwa łódzkiego: - w ramach tematu I – ROZWÓJ KOMPETENCJI OSOBISTYCH Tematyka ww. modułu to: „Komunikacja. Asertywność. Rozwiązywanie sytuacji konfliktowych”, ‘Sztuka prezentacji. Poprawa własnego wizerunku. Wystąpienia publiczne”. - w ramach tematu II – ROZWÓJ KOMPETENCJI ZAWODOWYCH Tematyka ww. modułu to: „Tworzenie strategii biblioteki w oparciu o potrzeby społeczności lokalnej. Planowanie pracy biblioteki”, „Pozyskiwanie funduszy pozabudżetowych w bibliotece i zarządzanie projektem”. - w ramach tematu III – NOWE TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE Tematyka ww. modułu to: „Kreatywne tworzenie materiałów wizualnych”, „Sztuka fotografii”. W dniach 2-3 października 2013 r. 2 grupy bibliotekarzy z województwa łódzkiego uczestniczyły w 2-dniowym szkoleniu w ramach II modułu szkoleniowego „Rozwój kompetencji zawodowych” (grupa I) i tematu III „Nowe technologie informatyczne” (grupa II). Obie grupy miały zajęcia równoległe, gdyż były one prowadzone przez dwóch trenerów specjalizujących się ww. tematyce. W pierwszym dniu szkoleniowym dla grupy I głównym tematem było „Tworzenie wieloletniej strategii biblioteki w oparciu o potrzeby społeczności lokalnej. Planowanie pracy biblioteki”, zaś drugi dzień poświęcono tematowi: „Pozyskiwanie funduszy pozabudżetowych w bibliotece i zarządzanie projektem”. W trakcie zajęć omawiano takie zagadnienia jak:
Temat III „Nowe technologie informatyczne” obejmował dwa główne zagadnienia: „Kreatywne tworzenie materiałów wizualnych” i „Sztuka fotografii”. Zakres tematyczny szkoleń obejmował następujące zagadnienia:
W dniach 23-24 października 2013 r. miały miejsce kolejne szkolenia dla 2 grup jednocześnie, tylko została zamieniona tematyka – grupa I przerabiała temat III, a grupa II – temat II. Zajęcia prowadzili ci sami trenerzy. Z kolei tematyka I modułu „Rozwój kompetencji osobistych” została zrealizowana w dniach 5-6 listopada 2013 r. Realizacja tych samych tematów równocześnie dla dwóch grup była możliwa dzięki pracy dwóch trenerów, zajmujących się tymi samymi zagadnieniami. Temat pierwszego dnia szkoleniowego brzmiał „Komunikacja. Asertywność. Rozwiązywanie sytuacji konfliktowych”, drugiego – „Sztuka prezentacji. Poprawa własnego wizerunku. Wystąpienia publiczne”. Tematowi „Rozwój kompetencji osobistych” były również poświęcone dwa dni szkoleniowe, które obejmowały następujące zagadnienia:
Zajęcia podczas ostatniego modułu zostały uświetnione wspólną uroczystą kolacją dla obu grup, trenerów i organizatorów. Wręczono także wszystkim uczestnikom certyfikaty uczestnictwa w szkoleniach. Wszystkie zajęcia odbywały się, podobnie jak w 2012 r., w Hotelu PIEMONT & WILLA PIEMONT w Pabianicach, przy ul. Kilińskiego 25 w wyjątkowo dobrych warunkach lokalowych jeśli chodzi o prowadzenie szkoleń, noclegi i wyżywienie. Warunki były wspaniałe, doskonale przygotowane; duże, klimatyzowane sale szkoleniowe, wyposażone w dobry sprzęt, odpowiednie zaplecze na przerwy kawowe. Bibliotekarze bardzo chwalili warunki zapewniła im firma EDUCATOR L.B. Więcej informacji o miejscu szkoleń można znaleźć na stronie internetowej: http://www.hotelpiemont.com.pl/ W ramach cyklu szkoleniowego bibliotekarze uczestniczyli w zajęciach ph. "Sztuka fotografii". Oto próbka ich pracy: OGŁOSZONO TERMINY NABORU DO WIELOLETNIEGO PROGRAMU KULTURA +. PRIORYTET BIBLIOTEKA+. INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK W 2013 ROKU http://www.bibliotekaplus.pl/9/program_wieloletni_kultura.html
Informację przygotowała UWAGA BIBLIOTEKI! WAŻNE ZMIANY W PROGRAMIE WIELOLETNIM KULTURA +, W PRIORYTECIE BIBLIOTEKA+. INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK
Rada Ministrów w dniu 27 stycznia 2012 r. wprowadziła istotne zmiany w uchwale z dnia 12 października 2010 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego Kultura+. Najważniejsze zmiany w priorytecie Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek dotyczą struktury finansowania zadań oraz przesunięcia planowanych wydatków pomiędzy rokiem 2012 a latami 2014 i 2015. Istotną zmiana dla wnioskodawców jest zmiana w strukturze finansowania: 75% kosztów zadania będzie pokrywał teraz budżet państwa (dotychczas było to 40%), a wymagany wkład własny obniżono z dotychczasowych 60% - do 25%. Podniesiono również limit kwotowy maksymalnego dofinansowania do 1 mln 875 tys. zł. Decyzją rządu rozszerzony został krąg potencjalnych wnioskodawców o biblioteki publiczne będące samodzielnymi instytucjami kultury lub działające w ramach innych instytucji kultury, dla których organizatorami są gminy miejskie do 50 tys. mieszkańców. Dotychczas beneficjentami mogły być, obok gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, gminy miejskie do 15 tys. mieszkańców. Zmiany te powinny zwiększyć zainteresowanie samorządów programem i spowodować wzrost liczby wniosków składanych przez biblioteki, zwłaszcza z miast powyżej 15 tys. mieszkańców, które do tej pory takiej możliwości nie miały. Zachęcamy biblioteki do zapoznania się ze szczegółami zaproponowanych zmian na stronie programu BIBLIOTEKA+ http://www.bibliotekaplus.pl/, na stronie Programu Rozwoju Bibliotek http://www.biblioteki.org/ oraz na stronie TVP Parlament http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/beda-zmiany-w-programie-kultura. Informację przygotowała Małgorzata Cegiełko Koordynator wojewódzki programu Biblioteka+
Program Biblioteka+ ma charakter aplikacyjny. Oznacza to dobrowolność uczestnictwa w nim. Realizacja programu opiera się o zasadę pomocniczości. Środki centralne wykorzystywane są na realizację zadań przekraczających możliwości samorządów.
Każde z wyżej wymienionych działań ma inny charakter i zakres. MAK+ to system, który będzie oferowany wszystkim bibliotekom zarówno na szczeblu lokalnym, jak i regionalnym. Internetyzacją zostaną objęte wszystkie biblioteki gminne w Polsce wraz z filiami. Program szkoleniowy, realizowany we współpracy z wojewódzkimi bibliotekami publicznymi, obejmie bibliotekarzy z bibliotek gminnych w gminach wiejskich, wiejsko-miejskich i miejskich do 15 tysięcy mieszkańców. Dotacje w ramach programu grantowego na modernizację infrastruktury architektonicznej bibliotek będą udzielane gminom wiejskim, wiejsko-miejskim i miejskim do 15 tysięcy mieszkańców. Program Biblioteka+ źródło informacji: http://www.bibliotekaplus.pl/
Szkolenia 2012W roku 2012 szkolenia dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych województwa łódzkiego w ramach programu Biblioteka+ zostały dofinansowane przez Instytut Książki kwotą 81 000 zł. W wyniku ogłoszonego przetargu WiMBP w Łodzi zleciła przeprowadzenie szkoleń w zakresie wszystkich modułów szkoleniowych, podobnie jak w 2011 r., firmie szkoleniowej WKK Spółka z o.o. z Rzeszowa (www.szkoleniawkk.pl). W dniach 10-12 września 2012 r. 2 grupy bibliotekarzy (31 osób) z województwa łódzkiego uczestniczyły w 3-dniowym szkoleniu w ramach I modułu „Rozwój osobistych kompetencji menedżerskich i przywódczych”, które poświęcono następującym zagadnieniom:
Moduł II „Organizacja i zarządzanie biblioteką” (szkolenie również 3-dniowe) przeprowadzono w dniach 24-26 września 2012 r. oraz 1-3 października 2012 r. Wyznaczenie dwóch terminów szkoleń było spowodowane pracą tego samego trenera w obu grupach. Moduł II obejmował następujące tematy, a szkolonych było 33 bibliotekarzy:
Moduł III „Nowe technologie informatyczne” - szkolenie 3-dniowe - zorganizowano w dniach 22-24 października 2012 r. jednocześnie dla obu grup (zajęcia prowadzili dwaj trenerzy). Moduł ten obejmował następujące zagadnienia, uczestniczyło w nim 33 bibliotekarzy:
Moduł „Rzecznictwo” został zaplanowany na 2 dni szkoleniowe w terminach: 12-13 listopada i 14-15 listopada 2012 4. W tym wypadku szkolenie prowadziła jedna osoba, zatrudniony przez firmę szkoleniową WKK z Rzeszowa pracownik WiMBP w Łodzi. Szkolenie zawierało następującą tematykę:
Wszystkie zajęcia odbywały się w Hotelu PIEMONT & WILLA PIEMONTw Pabianicach, przy ul. Kilińskiego 25 z bardzo dobrym dojazdem komunikacją publiczną, w wyjątkowo dobrych warunkach lokalowych jeśli chodzi o prowadzenie szkoleń, noclegi i wyżywienie. Warunki zapewnione przez organizatora były wspaniałe, doskonale przygotowane; duże, klimatyzowane, wręcz komfortowe sale szkoleniowe, wyposażone w dobry sprzęt (multimedialny rzutnik, ekran, laptop, flipchart, papier, długopisy, markery); odpowiednie zaplecze na przerwy kawowe. Więcej informacji o miejscu szkoleń można znaleźć na stronie internetowej Hotelu: http://www.hotelpiemont.com.pl/ Plan szkoleń Biblioteka+
Program dotacyjny „Szkolenia dla bibliotekarzy” finansowany ze środków finansowych Instytutu Książki w ramach ogólnopolskiego programu „Biblioteka+” Celem szkoleń jest uzyskanie przez bibliotekarzy nowych kompetencji zawodowych i osobistych oraz podniesienie prestiżu bibliotek i zmiana postrzegania ich funkcji przez społeczeństwa lokalne. Szkolenia będą realizowane o okresie od czerwca do końca listopada 2010 r.
W czerwcu 2010 r. zapoczątkowaliśmy cykl szkoleniowy dla bibliotekarzy pracujących w sieci bibliotek publicznych w województwie łódzkim. W wyniku ogłoszonego przetargu zwyciężyła Agencja Rozwoju Edukacji z Mysłowic (www.kursownia.com.pl), która podjęła się przeprowadzenia szkoleń z zakresie I modułu „Rozwój kompetencji osobistych”. W dniach 14-25 czerwca br. grupa 70 bibliotekarzy z naszego województwa miała możliwość uczestniczenia w 3-dniowych sesjach, które poświęcono następującym zagadnieniom:
Zajęcia odbywały się w gościnnym Hotelu BOSS przy ul. Piłsudskiego 141 w Łodzi położonym na terenie byłych Zakładów „Anilana” z dogodnym dojazdem miejską komunikacją (tramwaje linii 8, 9 i 10). Więcej o miejscu szkoleń na stronie internetowej: http://www.noclegiboss.com.pl/ Przeprowadzenia szkoleń z zakresie II modułu „Organizacja i zarządzanie biblioteką” i III modułu „Nowe technologie informatyczne” podjęła się firma szkoleniowa Agencja Rozwoju Edukacji z Mysłowic, która również zwyciężyła w kolejnym przetargu (www.kursownia.com.pl). W dniach 18-29 października 2010 r. 4 grupy bibliotekarzy (68 osób) z województwa łódzkiego uczestniczyły w 3-dniowych sesjach, które poświęcono następującym zagadnieniom:
Zajęcia odbywały się w Hotelu Kacperski przy ul. Łódzkiej 27/29 w Konstantynowie Łódzkim z dogodnym dojazdem miejską komunikacją. Więcej o miejscu szkoleń na stronie internetowej: http://www.kacperski.biz/. Terminy szkoleń były następujące: Moduł II
Moduł III
W ramach realizacji zadania „Szkolenia dla bibliotekarzy” w ramach programu IK Biblioteka+ koordynator zorganizował w dniach 1 i 16 grudnia 2010 r.za pośrednictwem Biura Turystycznego FUN TOUR dla uczestników szkoleń wycieczkę jednodniową do Warszawy (zwiedzano Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego i Bibliotekę Publiczną dla Dzieci i Młodzieży Dzielnicy Białołęka „Nautilius”). Galeria zdjęć: |