wtorek, 22 października 2019

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Projekty zrealizowane RozPRACUJ to z biblioteką Plany rozwoju bibliotek na półmetku
Plany rozwoju bibliotek na półmetku

Bibliotekarze biorący udział w projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką”, przeprowadzili badania potrzeb społecznych wśród mieszkańców miejscowości, w których zlokalizowane są ich biblioteki. Jakie oczekiwania zadeklarowano w badaniach? Okazało się, że na przykład dorośli mieszkańcy w gminie Morsko (pow. wieluński) chcieliby w bibliotece brać udział w szkoleniach komputerowych i językowych, a także pojechać na wycieczkę integracyjną. Natomiast młodzi użytkownicy chętnie wezmą udział w warsztatach dziennikarskich, zajęciach sportowych oraz spotkaniu z piosenkarzem lub podróżnikiem.

Te i inne wnioski, sformułowane na podstawie ankiet i wywiadów, stanowią podstawę do nakreślenia trzyletnich planów rozwoju bibliotek, które powstają podczas warsztatów, prowadzonych przez trenerów z Centrum Aktywności Lokalnej. Odbyły się już trzy z pięciu zaplanowanych modułów szkoleniowych. W czasie zajęć, wspólnie z trenerami, omawiano potencjalne obszary rozwoju bibliotek, tak aby już wkrótce biblioteki mogły samodzielnie zdefiniować kierunki działań poszczególnych placówek. Na realizację wybranych projektów biblioteki będą mogły pozyskać 5 tys. zł w konkursie grantowym ogłoszonym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizującej projekt „RozPRACUJ to z biblioteką”.

Warsztaty w Tomaszowie Mazowieckim

P1040767
P1040767
P1040776
P1040777
P1040779

Biblioteki są aktywne w obszarach upowszechniania wiedzy i informacji, promocji kultury, edukacji, integracji społecznej a nawet rynku pracy. Ten ostatni z wymienionych kierunków stanowi o innowacyjnym wykorzystaniu potencjału bibliotek, który zauważyli twórcy projektu „RozPRACUJ”. W małych miejscowościach to właśnie do bibliotek często trafiają osoby bezrobotne lub chcące zmienić pracę. Zwracają się one o pomoc w szukaniu ofert pracy w prasie i internecie, proszą o pomoc w przygotowaniu CV i listu motywacyjnego. Biblioteki na wsiach to nierzadko „punkt kontaktowy” dla osób chcących podjąć pracę i lokalnych pracodawców. Biblioteki to miejsca kształtowania postaw, których proces jest szczególnie ważny dla ludzi młodych, wybierających dopiero swoją drogę zawodową. Bibliotekarze biorący udział w projekcie, aby zdobyć profesjonalne kompetencje niezbędne w doradztwie zawodowym, realizują kurs e-learningowy „Biblioteczne okno na rynek pracy”. Kurs ten jest prowadzony przez trenerów z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Podczas szkolenia biblioteki poznają i opisują swoje lokalne rynki pracy – ich granice, podmioty tworzące miejsca pracy, profile edukacji ponadgimnazjalnej, zawody deficytowe i nadwyżkowe. Dzięki temu w bibliotekach łatwiej będzie zaplanować i realizować działania, które mogą w przyszłości przyczynić się do zrównoważenia popytu i podaży na ich lokalnym rynku pracy, czy też stworzyć partnerstwa wspólnie aktywizujące osoby długotrwale bezrobotne.

Warsztaty w Wiewiórczynie

P1040707
P1040707
P1040719
P1040728
P1040734

Projekt "RozPRACUJ to z biblioteką" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest wspierany przez sieć Fundacji Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundations). Realizatorem Projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.Informację przygotowała
Julita Lendzian-Twardowska

koordynator regionalny projektu „RozPRACUJ to z biblioteką”

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...