piątek, 05 marca 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Projekty zrealizowane RozPRACUJ to z biblioteką Jak pomagać na lokalnym rynku pracy?
Jak pomagać na lokalnym rynku pracy?

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali bibliotekarze biorący udział w kolejnym module szkoleniowym projektu „RozPRACUJ to z biblioteką”. Czterodniowe warsztaty odbyły się we wrześniu i październiku, a ich program przygotowały i spotkania poprowadziły trenerki Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych – Grażyna Kobiałka, Marta Lewandowska i Katarzyna Bryczkowska.

Program zajęć pozwolił na pogłębienie wiedzy związanej z rynkiem pracy, a także przybliżył rolę doradcy zawodowego, dzięki czemu bibliotekarze będą mogli służyć fachową pomocą mieszkańcom swoich miejscowości. Przeprowadzone ćwiczenia asertywności wzmocniły komunikacyjne kompetencje bibliotekarzy, co pomoże im również budować aktywną, oferującą postawę osób bezrobotnych. Użytkownicy bibliotek mogą także liczyć na wsparcie ze strony bibliotekarzy w zakresie określania osobistych zasobów, planowania wizji przyszłości i kariery zawodowej. Ważnym elementem zajęć było poznanie narzędzia do autodiagnozy potencjału zawodowego „Twój potencjał” w portalu praca-enter.pl. Bibliotekarze „przetestowali” jego działanie najpierw na sobie, aby potem zachęcać użytkowników bibliotek do skorzystania z takiego sposobu sprawdzenia swoich możliwości zawodowych.

Jak napisać profesjonalne CV i dobry list motywacyjny? O czym należy pamiętać idąc na rozmowę kwalifikacyjną? To tematy kolejnych sesji szkolenia, podczas których szczegółowo przypomniano zasady przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Inne z warsztatowych zadań stanowiło wypracowanie katalogu rzeczy możliwych do zrobienia w bibliotece w kontekście szeroko pojętego doradztwa zawodowego. Okazało się, ku zaskoczeniu samych uczestników, że spośród kilkudziesięciu różnorodnych działań nie ma takiego, którego nie można by przeprowadzić w bibliotece lub z inicjatywy biblioteki. Warsztaty wizażu i autoprezentacji - dla matek powracających na rynek pracy, cykle zajęć związanych z wyborem szkoły i zawodu – dla młodzieży, kursy językowe i komputerowe - dla osób bezrobotnych po 50 roku życia, wyjazdy studyjne do wiosek tematycznych aktywizujące rolników - to tylko wybrane pomysły na działania. Kolejny raz stwierdzono, że potencjał bibliotek jest ogromny, a ograniczać go mogą jedynie skromne warunki finansowe i etatowe.

Warsztaty dobiegły końca, a ich pierwszych efektów możemy się spodziewać już za kilka miesięcy. Od stycznia 2014 roku rozpocznie się bowiem realizacja projektów na działania związane z rynkiem pracy, możliwe do sfinansowania ze środków jakie zapewniono w projekcie "RozPRACUJ to z biblioteką" w ramach grantu dla bibliotek biorących w nim udział.

Projekt "RozPRACUJ to z biblioteką" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest wspierany przez sieć Fundacji Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundations). Realizatorem Projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

jak-pomagac-2
jak-pomagac-2
jak-pomagac-3
jak-pomagac-4

 

Informację przygotowała

Julita Lendzian-Twardowska

koordynator regionalny projektu „RozPRACUJ to z biblioteką”

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...