środa, 21 sierpnia 2019

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Stambuł i Egipt na dawnej fotografii
Album jest do nabycia w WiMBP w Dziale Informacji Naukowej (cena 40 zł).

Stambuł i Egipt na dawnej fotografii jest kolejną publikacją prezentującą wybrane fragmenty bogatych zbiorów specjalnych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego.  W Dziale Zbiorów Specjalnych Łódzkiej Książnicy w kolekcji fotografii  znajduje się również zespół 243 zdjęć pochodzących z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XIX wieku. Prawdopodobnie zostały przywiezione z podróży po Bliskim Wschodzie przez jednego z przemysłowców łódzkich – Alfreda Biedermana (1866-1936).

W styczniu 1900 r. razem z poślubioną Martą Anną Berens udał się w podróż po Włoszech i Egipcie. W czasie zwiedzania zabytków, podobnie jak większość zamożnych ówczesnych turystów, kupili w hotelu lub w zakładzie fotograficznym  kilkaset pozytywów. W wydanym przez Bibliotekę albumie zamieszczono 216 zdjęć przedstawiających architekturę Stambułu, sceny  uliczne i fotografie ludzi Orientu, widoki Kairu, zabytki starożytnego Egiptu. Na 89  reprodukowanych fotografiach znajduje się podpis "J.P.Sebah", na 71 - spółki "Sebah & Joaillier", na 18  - "Zangaki" i na 15 - "Bonfils” na 1 „Apollon”, na 1 – „E. Lauro”.  Pozostałe 21 fotografie mają nieczytelne napisy.

Przypuszczalnie wykonawcą prawie 36% reprodukowanych w albumie zdjęć jest znany i nagradzany fotografik Pascal Sebah (1823-1886), który przyjechał do Stambułu z  Francji i otworzył w tym mieście zakład fotograficzny, w którym oprócz tysięcy zdjęć portretowych powielał od 1857 zdjęcia architektury miasta w celu sprzedaży turystom.

Po śmierci Pascala Sebah, zakład odziedziczył jego syn Jean Pascal Sebah (1872-1947). Prawdopodobnie ze względu na młody wiek i brak doświadczenia musiał wówczas przyjąć za wspólnika fotografa J. Joaillier. Odtąd zdjęcia sygnowano "Sebah & Joaillier".  W 1890 wszystkie pozostawione przez ojca nie sygnowane klisze podpisał "J.P.Sebah" dla odróżnienia od klisz wykonanych po tym roku w zakładzie prowadzonym pod firmą "Sebah & Joaillier". 

Fotografie sygnowane "Zangaki" pochodziły z zakładu fotograficznego prowadzonego przez Constantine’a  i  George’a Zangaki - braci narodowości greckiej, którzy w latach 1860 - 1880 specjalizowali się w zdjęciach brzegów Nilu, piramid, budowli antycznych, scen w Kairze i grup etnicznych. Kolejny autor zdjęć zamieszczonych w albumie to fotografik Felix Bonfils (1831-1885), właściciel zakładu  w Bejrucie. (Ze wstępu autorstwa Jacka Strzałkowskiego)

Zobacz wybrane zdjęcia:
{yoogallery src=[/galerie/wydawnictwa/stambul_i_egipt/] width=[100]}
 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line:

Reklama

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...

Współpraca regionalna

Współpraca regionalna

WBP w Łodzi realizuje różnego typu zadania w zakresie współpracy regionalnej.

Czytaj więcej...