piątek, 05 marca 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Dialog Czterech Kultur 2002
Dialog Czterech Kultur 2002

FESTIWAL "DIALOG CZTERECH KULTUR" ŁÓDŹ '2002

ŁÓDŹ - MIASTO CZTERECH KULTUR
w świetle zbiorów Łódzkiej Książnicy

WYSTAWA 27.09 - 15.10.2002

Najstarsza Łódzka Książnica (dziś Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Piłsudskiego) świętująca w br. 85 lat istnienia od chwili powstania wiernie towarzyszyła mieszkańcom Łodzi gromadząc i udostępniając im swe zbiory, ucząc i pomagając licznym rzeszom czytelników rekrutujących się z różnych środowisk naszego miasta. Biblioteka zawsze była otwarta dla ludzi różnych wyznań, poglądów, zainteresowań. Gromadzone przez dziesięciolecia, szczęśliwie ocalałe w większości z pożogi wojennej, zbiory są najlepszym przykładem działalności i zgodnego współżycia różnych narodowości i kultur, które połączyła Łódź.

 

Prezentowana w murach Biblioteki wystawa jest próbą ukazania różnych realiów życia miasta z przełomu XIX i XX wieku widzianych przez pryzmat zbiorów Łódzkiej Książnicy. W poszczególnych działach takich jak "Katolicy, protestanci, żydzi, prawosławni", "Dobroczynność, wzajemna pomoc", "Szkoła", "Interesy, interesy", "Warsztat i fabryczna hala", "Bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców", "Organizacje, stowarzyszenia", "Kultura, sztuka, nauka", "Literacki obraz Łodzi", "Polityka, polityka" zaprezentowano dziesiątki oryginalnych druków, dokumentów życia społecznego, ulotek, ogłoszeń, czasopism w języku polskim, niemieckim, hebrajskim, jidysz i rosyjskim, ilustracji i pocztówek dokumentujących ówczesne życie Łodzi.

Otwarcie wystawy 27 września o godz.14.00. Zwiedzać ją będzie można codziennie w godzinach otwarcia Biblioteki do 15 października br. (grupy młodzieży po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym do Działu Informacji i Bibliografii).

Otwarcie wystawy poprzedzone będzie w tym dniu prelekcją
prof. dr hab. Pawła Samusia
p.t.: Fenomen Łodzi wielokulturowej i wielowyznaniowej
godz. 13.00 - Sala Konferencyjna Bibliteki

 

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...