sobota, 27 lutego 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Przy choince...prezentacja zbiorów Książnicy Łódzkiej
Przy choince...prezentacja zbiorów Książnicy Łódzkiej

W grudniu zapraszamy Państwa do obejrzenia ciepłej, świątecznej wystawy „Przy choince... prezentacja zbiorów Książnicy Łódzkiej”. Wystawa przybliża polskie zwyczaje i tradycje świąteczne związane z okresem Bożego Narodzenia. Ekspozycja prezentuje zbiory naszej Biblioteki począwszy od połowy XIX wieku aż do dnia dzisiejszego.

Na wystawie można zobaczyć świąteczne numery XIX-wiecznego czasopisma „Kłosy: czasopismo ilustrowane, tygodniowe, poświęcone literaturze, sztuce i nauce” wydawane w Warszawie przez S. Lewentala w latach 1865-1890, bogatą literaturę popularno – naukową związaną z polskimi tradycjami i obyczajami świątecznymi, beletrystykę, albumy o Ziemi Świętej i Betlejem. Ekspozycję urozmaicają książki dla dzieci zarówno dawne jak i współczesne związane z tematyką Bożego Narodzenia np. Gwiazdka, czyli Kolenda na rok 1863. Książka zbiorowa illustrowana. W-wa 1863 rok.
Potoczna wiedza o obyczajach świątecznych w dużej mierze kształtowana była poprzez artystyczne wizje malarskie rozpowszechniane zgodnie z panująca modą na okolicznościowych kartach pocztowych. Biblioteka posiada bardzo bogaty i różnorodny zbiór pocztówek. Prezentowane karty bożonarodzeniowe pochodzą zarówno z początku 20 wieku jak i z okresu stanu wojennego.

Ozdobą wystawy są unikalne śpiewniki kolęd polskich np. Pastorałki  i kolędy z melodiami czyli piosnki wesołe ludu w czasie świąt Bożego Narodzenia” z 1843 r. w opracowaniu Michała M. Mioduszewskiego, Pastorałki i kolędy w czasie świąt Bożego Narodzenia w domach śpiewane z 1898 roku lub Polskie kolędy patriotyczne 1831-1983 wydane przez Bibliotekę Literacką KOS w 1987 r. Warto też zwrócić uwagę na prezentowane nuty np. Dwanaście nowych melody i kolendowych napisanych na harmonium lub organy albo na sam fortepian z dodaniem tekstu przez Adolfa Rzepko wydane w Warszawie nakładem Gebethnera i Wolffa. Wystawa ozdobiona została skanami XIX-wiecznych rycin, których autorami byli: M.E. Andriolli , Franciszek Kostrzewski i inni.

Komentarz do wystawy przygotowano w oparciu o pracę znanego etnografa Zygmunta Glogera pt. Rok polski w życiu, tradycji i pieśni z 1908 r. Wystawa prezentowana będzie do 6-go stycznia 2009 roku. Zapraszamy!

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...