niedziela, 28 lutego 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa: Łódź w cieniu Litzmannstadt
Wystawa: Łódź w cieniu Litzmannstadt

“Łódź w cieniu Litzmannstadt : okupacyjne oblicze miasta” to tytuł wystawy prezentowanej od 25 sierpnia 2009 r. w gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka  J. Piłsudskiego w Łodzi (ul. Gdańska 100/102).

Całość ekspozycji układa się w opowieść o losach miasta w latach 1939-1945. Głównym jej elementem są zdjęcia i pocztówki obrazujące tragiczne losy mieszkańców Litzmannstadt.

{yoogallery src=[/images/stories/aktualnosci/2009/litzmannstadt/] width=[100]}

Wystawa podzielona jest tematycznie na dwie części. Pierwsza z nich – przedstawia historię „aryjskiej” strony miasta i dotyczy lat 1939-1945, druga ilustruje losy Litzmannstadt Getto, istniejącego w latach 1940-1944.

Ekspozycja zawiera 93 fotografie i 40 pocztówek. Część zdjęć wykonana została w ramach „Archiv Ostlandbild” (archiwum fotograficznego niemczyzny w Kraju Warty) w atelier A. Kissa i W. Rodego przy Piotrkowskiej 145. Całości dopełniają plany oraz oryginalne dokumenty życia społecznego z tamtego okresu - kennkarty, programy i ulotki Theater zu Litzmannstadt, rozkład jazdy tramwajów z 1941 r., książka telefoniczna z 1942 r., spis ulic Litzmannstadt, wydany po 1941 r. i in.

Do wystawy wykorzystano również wycinki z Litzmannstädter Zeitung, ilustrujące najważniejsze wydarzenia dotyczące miasta, np. informację o zmianie nazwy Łodzi na Litzmannstadt, o jej przyłączeniu do Rzeszy, o zamknięciu getta i obowiązku noszenia przez Żydów Gwiazdy Dawida.

Na wystawie znajduje się także wiele opublikowanych pamiętników, dotyczących życia mieszkańców getta.

Na uwagę zasługują zaprezentowane wiersze świadków tamtych czasów, którzy doczekali lub nie wyzwolenia (A. Cytryna, A. Koplowicza, R. Eldar, I. Kacenelsona, P. Michalczewskiego).

Wykorzystane materiały znajdują się w zbiorach WiMBP, a wystawę przygotował Dział Zbiorów Regionalnych (Joanna Kantyka i Agata Chlebna, tel. 663-03-23).

Wystawa prezentowana jest  na parterze, w hollu Biblioteki, w godzinach otwarcia Biblioteki: (do 31 sierpnia: poniedziałek – wtorek 8-15, środa – piątek 12-19.30), od 1 do 30 września: pn – piątek 8-19.30.

Wystawę można oglądać do 30 września br.
Serdecznie zapraszamy!

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...