czwartek, 21 listopada 2019

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa on-line: Musical w zbiorach WiMBP w Łodzi
Wystawa on-line: Musical w zbiorach WiMBP w Łodzi

 M  U  S  I  C  A  L  - w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi


M        U        S        I        C        A        LW końcu XIX wieku w Ameryce wykształciła się forma nazywana musical comedy. Łączyła ona w sobie elementy operetki, wodewilu i rewii. Rozwijała w większym stopniu taniec zespołowy i często zastępowała arie piosenkami.

Do Europy dotarła w okresie międzywojennym. Najbardziej znanym europejskim tytułem tych lat jest „Opera za trzy grosze” z tekstem Bertolda Brechta i muzyką Kurta Weilla.

Najpełniej jednak zatriumfowała w teatrzykach na Broadwayu przybierając już skrócona nazwę – musicalu. Rozkwit tego gatunku zaczyna się w drugiej połowie XX wieku. Najpopularniejsze musicale pisali: G. Gershwin, L. Bernstein,  R. Rodgers, C. Porter.i inni.

Adaptowano i ozdabiano muzyką znane sztuki, tak powstały musicale “Kiss me Kate” wg „Poskromienia złośnicy” Szekspira, „My Fair Lady” wg „Pigmaliona” B. Shaw czy „West Side Story” jako współczesna wersja „Romea i Julii”.

Od lat sześćdziesiątych ogromną popularnością cieszą się musicale „Skrzypek na dachu” J. Bocka i „Człowiek z La Manchy” M. Leigha. Pod koniec lat 60-tych i w latach 70-tych w musicalach pojawił się rock. Powstały musicale „Haire” G. MacDermonta czy „Jesus Christ Superstar” A.L. Webbera. Nazwisko Webbera zrosło się z tą formą sceniczną na dobre po skomponowaniu przez niego „Kotów” i „Evity”, musicali bijących rekordy popularności na całym świecie.

W Polsce musical jest reprezentowany m. in. przez takie tytuły jak „Metro” J. Stokłosy (muzyka), A. i M. Miklaszewskich (tekst) czy „Szalona lokomotywa” z muz. J.K. Pawluśkiewicza i M. Grechuty i tekstami poetów (S. I. Witkiewicz, J. Czechowicz , J. Kofta i in.).

Wystawa, którą tu prezentujemy, zawiera część naszych zbiorów musicalowych. Staraliśmy się przedstawić  je w różnych, dostępnych  u nas formach ich odbioru – druk, płyty analogowe i CD oraz wersje sfilmowane, na płytach DVD.


 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...