piątek, 05 marca 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy 40 lat Muzeum Książki Dziecięcej w WiMBP
40 lat Muzeum Książki Dziecięcej w WiMBP
Zapraszamy na wystawę przygotowaną przez Dział Zbiorów Specjalnych 40 lat Muzeum Książki Dziecięcej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im.J.Piłsudskiego

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki
od 14 do 30 czerwca 2004 roku.
W tym roku mija 40 lat od chwili powstania Muzeum Książki Dziecięcej
w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W 1964 roku do inwentarza Biblioteki wpisana została pierwsza partia książek przewidzianych do muzealnego księgozbioru.  Niestety, Muzeum Książki Dziecięcej do dziś nie doczekało się odrębnego lokalu pozwalającego na eksponowanie swoich bogatych i cennych zbiorów.  Jego liczący 14 tysięcy woluminów księgozbiór  wchodzi w skład Działu Zbiorów Specjalnych i rzadko jest okazja do obejrzenia jego najciekawszych i najcenniejszych pozycji. Ze względów bezpieczeństwa tylko przez jeden dzień, w środę 16 czerwca będzie można obejrzeć najstarsze i najcenniejsze  egzemplarze  pochodzące z XVIII wieku , jak np.  najsłynniejsze dzieło Franciszka Fenelona, wychowawcy wnuka Ludwika XIV, powieść edukacyjną z kluczem pt. „Przypadki Telemaka syna Ulisesa ... po Francusku napisane, a teraz na Polski ięzyk przełożone i kopersztychami przyozdobione” wydane poza granicami kraju w Lipsku, w roku 1750, „Przypadki Robinsona Krusoe ... teraz oyczystym  ięzykiem wydane” z 1769 roku czy „Bayki Ezopa ...przez Woyciecha Jakubowskiego Polskim językiem z przydatkami wydane”z 1774 roku. To tylko trzy z sześciu wyeksponowanych na wystawie XVIII-sto wiecznych druków, obok których znajdują się również cenne druki XIX-sto wieczne, m.in. dzieła pionierów polskiej literatury dziecięcej, Klementyny z Tańskich Hoffmanowej i Stanisława Jachowicza. Wystawa pozwala prześledzić proces ewolucji książki dziecięcej – od cennych starodruków po najnowsze książki – zabawki o nietypowych formach i kształtach (księżyc z pozytywką, koszyczek Czerwonego Kapturka, książeczka-poduszeczka czy  książeczka do kąpieli).  Zapraszamy.

         Wystawa przygotowana przez Dział Zbiorów Specjalnych WiMBP im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi  czynna jest w godzinach otwarcia Biblioteki w dniach  od 14  do 30 czerwca  2004  roku.

 
 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...