czwartek, 06 maja 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa „Nie dość czytać!” – sensacyjny romans retro-reklamy i książki na łamach polskiej prasy do 1939 roku
Wystawa „Nie dość czytać!” – sensacyjny romans retro-reklamy i książki na łamach polskiej prasy do 1939 roku


Wystawa prezentuje rozwój reklamy w czasopismach polskich począwszy od końca XVIII do lat 30 – tych wieku XX. Przybliża dzisiejszemu odbiorcy wizualne i werbalne środki perswazji stosowane w retro – reklamie prasowej. Ekspozycja została oparta na reklamach dotyczących szeroko rozumianej przestrzeni książki, czyli anonsach informujących o nowościach wydawniczych, ofercie czasopism oraz asortymencie księgarń i usługach drukarni. Przypomina najważniejszych ogłoszeniodawców zajmujących się dystrybucją książki, czasopism i promocją czytelnictwa.

Ogłoszenie prasowe uznawane było do lat 30 – tych XX wieku za najlepszy i najskuteczniejszy sposób reklamy. Reklama w prasie nazywana była „królową reklamy” „dźwignią handlu", „motorem sprzedaży". Reklama prasowa miała dla przedsiębiorców wiele zalet. Stosując się do reguł planowania kampanii reklamowej na łamach prasy, można było za przystępną cenę uzyskać zadowalające rezultaty i dotrzeć do wybranej grupy odbiorców. Osiągnięcie oczekiwanych rezultatów ułatwiało zamiłowanie konsumentów do czytania!!! Dlatego też inseraty uznane zostały za pierwszą i najważniejszą formę promocji.

Źródłem wystawy są ogłoszenia reklamowe zamieszczane w dawnych polskich periodykach obecnie będących częścią zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Należą do nich m.in.: wychodząca od 1774 „Gazeta Warszawska”, „Atheneum”, „Strzecha”, „Tygodnik Romansów i Powieści”, „Biesiada Literacka”, „Sfinks”, „Chimera”, „Pro Arte et Studio”, oraz „Kraj” - tygodnik społeczno – polityczny o charakterze konserwatywnym wydawany w Petersburgu w latach 1882-1909.

Wystawa prezentowana jest w holu wystawowym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi do 12 marca 2015 r. Przygotowana została przez Dział Informacji Naukowej WBP w Łodzi.

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...