wtorek, 02 marca 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wojna w kadrze i dymku. Obraz II wojny światowej w komiksach dla dzieci i dorosłych.
Wojna w kadrze i dymku. Obraz II wojny światowej w komiksach dla dzieci i dorosłych.

Wystawa przygotowana została ze zbiorów istniejącej od 2016 r. w Dziale Zbiorów Specjalnych Kolekcji komiksów, która liczy 3400 woluminów. Komiks jest obecnie jednym ze zjawisk popkultury i kultury wizualnej cieszącym się coraz większą popularnością. Wykorzystując formy przekazu, po które nie tylko młodzi ludzie sięgają z chęcią i zainteresowaniem, nasza wystawa w przystępnej formie daje  wyjątkowe świadectwo czasów przemocy i pogardy oraz okazję do pogłębionej refleksji dla osób w każdym wieku.

Wystawa pozwala na zaprezentowanie 94 komiksów wyeksponowanych w 13 oszklonych gablotach. Poruszana tematyka jest bardzo szeroka: wybuch wojny w dniu 1 września 1939 roku, działania Polaków na wszystkich frontach II wojny, działalność konspiracyjna, Powstanie Warszawskie, niemieckie zbrodnie wojenne i Holokaust oraz biografie wybitnych Polaków, np. Jana Nowaka Jeziorańskiego czy rotmistrza Witolda Pileckiego.

Komiksom towarzyszą plakaty propagandowe, mapy, takie jak: „Mapa działań wojennych w Polsce w dniu 1 września 1939 r.”, „Mapa udziału Polaków w II wojnie światowej”, „Mapa Powstania Warszawskiego” oraz „Mapa egzekucji ludności w czasie Powstania Warszawskiego”, a także reprodukcje rysunków dzieci z najmłodszych klas szkolnych wykonanych tuż po zakończeniu wojny na zlecenie Ministerstwa Oświaty, a potem zdeponowanych w Archiwum Akt Nowych, i wydanych w albumie pt. „Polska w oczach dziecka” (Krajowa Agencja Wydawnicza,  1983; Wydawnictwo Galicja, 2009).

Ekspozycja została wzbogacona eksponatami wypożyczonymi od Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów – Kompanja Brus (autentyczne hełmy polskie i niemieckie, ładownice, łuski, granaty, bagnety itp.), które przybliżają klimat czasów wojny i okupacji.

Wystawę zorganizowano w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wystawa Działu Zbiorów Specjalnych

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ W HOLU NA I PIĘTRZE BIBLIOTEKI

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...