niedziela, 25 lipca 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa „Bo więcej waży jedna dobra strofa, niż ciężar wielu pracowitych stronic (Czesław Miłosz) : poezyjne Łódzkie”
Wystawa „Bo więcej waży jedna dobra strofa, niż ciężar wielu pracowitych stronic (Czesław Miłosz) : poezyjne Łódzkie”

Dział Zbiorów Regionalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi prezentuje wystawę „Bo więcej waży jedna dobra strofa, niż ciężar wielu pracowitych stronic (Czesław Miłosz) : poezyjne Łódzkie”, towarzyszącą konferencji „Panorama Literacka Łodzi i Regionu Łódzkiego”. Wystawa i konferencja zorganizowane są z okazji obchodów stulecia województwa łódzkiego.

Ekspozycja podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich krótko przedstawia wybrane sylwetki poetów ziemi łódzkiej z lat 1919-2019 reprezentujących każdy powiat regionu oraz ich dorobek pisarski w zbiorach WBP. Do tej części ekspozycji wybrano postacie twórców już nieżyjących, a ich pełne biogramy i informacje o twórczości są dostępne w Słowniku Pisarzy Łodzi i Regionu Łódzkiego zamieszczonym na stronie internetowej Biblioteki (http://mak.wimbp.lodz.pl/index.php/bazy-bibliograficzne/pisarze-lodzi-i-regionu-lodzkiego.html).

Druga część wystawy to znane i nieznane wiersze o miejscowościach Łódzkiego: rymowane i białe, nostalgiczne i dowcipne, patriotyczne, dziecięce, limeryki i piosenki. Ich autorami są poeci pochodzący z województwa łódzkiego, jak Julian Tuwim czy Tadeusz Gicgier oraz twórcy, którzy nie są związani z regionem, jak Konstanty Ildefons Gałczyński czy Jeremi Przybora. Zaprezentowane teksty zilustrowano karykaturami poetów ziemi łódzkiej autorstwa Sławomira Arabskiego.

Wśród prezentowanej poezji są także utwory bibliotekarzy WBP – Zofii Fiuk oraz Dariusza Staniszewskiego.

Celem wystawy jest zachęcenie potencjalnego czytelnika do zapoznania się z dorobkiem literatów ziemi łódzkiej oraz do chwili zadumy nad ulotnym słowem poety.

Ekspozycja prezentowana jest od 16 listopada 2019 r. do 16 stycznia 2020 r. na parterze Biblioteki.  Zapraszamy do oglądania!

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...