niedziela, 24 października 2021

Aktualności

Najnowsze wiadomości

Katalogi on-line

Poszukaj zbiorów on-line

Godziny otwarcia

Dni i godziny otwarcia
Strona główna Wystawy Wystawa „W świecie różnorodności – niepełnosprawność w literaturze i filmie”
Wystawa „W świecie różnorodności – niepełnosprawność w literaturze i filmie”

 

 

Wystawa „W świecie różnorodności – niepełnosprawność w literaturze i filmie”

 

Zachęcamy do oglądania wystawy „W świecie różnorodności – niepełnosprawność w literaturze i filmie”.

Jak żyć, kiedy się nie słyszy, nie widzi, kiedy traci się sprawność ruchową, kiedy nas lub naszych najbliższych dotyka choroba? Na te i wiele innych niełatwych pytań możemy znaleźć odpowiedzi w polecanych na wystawie książkach i filmach.

Literatura i kinematografia często poruszają tematykę niepełnosprawności ruchowej, intelektualnej i psychicznej, która dotyka istotną część społeczeństwa. Ukazując ten motyw starają się przybliżyć go jak najszerszemu gronu odbiorców, a przez to edukują i oswajają z innością.

„Motyl i Skafander”, „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”, „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Miasto ślepców”, „Poza horyzonty”, „Kosmita”, „Poczwarka”, „Chce się żyć” to tylko nieliczne tytuły, które prezentujemy na wystawie. Wśród nich można znaleźć zarówno wspomnienia spisane przez osoby z niepełnosprawnością lub ich najbliższych; powieści, których bohaterowie mierzą się z problemami ruchowymi, intelektualnymi lub psychicznymi; filmy fabularne i dokumentalne. Historie bohaterów pokazują codzienne zmagania z chorobą i ograniczeniami, ale są też najlepszym przykładem na to, że można odnaleźć swoje miejsce w życiu, być szczęśliwym, śmiać się, kochać, przyjaźnić. Zapewniamy, że wszystkie pozycje zaciekawią, poruszą, a może też wywołają refleksje nad sensem życia.

Wystawę przygotowało Biuro Promocji ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Ekspozycję można oglądać od 1.02 do 29.02.2020 r. w holu wystawowym WBP w Łodzi (wejście A, parter).

 

Sieć Bibliotek Samorządowych

Sieć Bibliotek Samorzadowych

WBP w Łodzi sprawuje opiekę merytoryczną nad bibliotekami publicznymi w Łodzi i na terenie województwa.

Czytaj więcej...